Jdi na obsah Jdi na menu
 


-POROD-
Zakrslý králík porodí mláďata většinou tak rychle a tiše, že to ani nepostřehnete. Bezpostředně po porodu: samička očistí bezmocná mláďata jazykem, oddělí pupeční šňůru a pozře plodový koláč, aby hnízdo zůstalo čisté. Krátce na to mláďata poprvé sají z matčiných mléčných bradavek.
Poznámka:
Zvláště u "prvorodiček" se občas stane, že během bolestivých porodních stahů začnou běhat po kleci a mláďata libovolně odloží. Aby neprochledli, je třeba dát je hned do teplého hnízda. Králičí matky je tam samy neodnesou tak jako to dělají kočky a feny.

-
VÝVOJ MLÁĎAT-
Novorození králíci se rodí tak, jak je typické pro krmivá zvířata. Jsou holí, slepí a hluší. Váží okolo 25 gramů. Zpočátku potřebují hodně tepla. Tesně přitulená k sobě leží v hnízdě na slámě a chlupech. Panuje zde teplota okolo 35 stupňů. Trpělivě a tiše mláďata čekají na příchod matky. Ta se vrací jednou, maximálně dvakrát za den. Mláďata se horlivě snaží dostat k jejím mléčným bradavkám a sají. Samice přitom zůstavá sedět a mláďata leží na zádech pod jejím břichem. Po každém krmení, olizuje matka mláďatům bříška, čímž povzbuzuje činnost střev, a pojídá výměšky (trus a moč), aby hnízdo zůstalo čisté. Především mlezivo, které z mléčných bradavek vytéká hned po porodu, je bohaté na bílkoviny a obsahuje důležité ochranné látky.

5. až 8. den
5. den od narození se na holé

pokožce vytvářejí krátké a husté chloupky.
Na dotyk připomínají samet. Zřetelné je také
budoucí zbarvení srsti. Po týdnu mláďata mají
dvojnásobnou hmotnost, a to i když jsou krmena
jednou, maximálně dvakrát za den. Králičí
mateřské mléko obsahuje živiny ve vysoké
koncentraci. Obsahuje čtyřikrát tolik
bílkovin než kravské mléko, je pětkrát tak
tučné a obsahuje také pětkrát tolik vápníku.

9. až 11. den
Králíkům se otevírají oči a uši, začínají
vidět a slyšet. Ouška, dříve uzavřená dozadu
se napřimují. Neotevře-li králík do jedenáctého
dne života oči, rozhodně to nedělejte násilím.
Zvěrolékař vám může v takovém případě
předepsat oční mast.

Obrazek

Takového mrňouska si koupit nemůžete, je ještě malinký a potřebuje ještě matčino mléko.

Ve 2 týdnech
Dvoutýdenní králíčci mají hustou a měkkou srst
a ti nejodvážnější se poprvé vyhrabávají
z porodního domečku. Ostatní s tím čekají až
do dosažení tří týdnů. Zadupe-li matka varovně zadníma
nohama do podlahy, zmizí zase v mžiku v bezpečném
a teplém hnízdě. Nyní můžete pozorovat
první nesmělé pokusy o čištění, i když malí mají
ještě trochu problémy s rovnováhou.

Ve 3 týdnech
Ve třech týdnech jsou už výlety trochu odvážnější,
a ovládání těla se zdokonaluje. Nyní se také daří
panáčkovat bez okamžitého převalení. Mláďata také
zvědavě okusují stébla sena.

Ve 4 až 5 týdnech

Čtyřtýdenním až pětitýdenním mláďatům nabídněte speciální odchovné krmení. Vhodné jsou také ovesné vločky a velmi malé množství prvního zeleného krmení a především kvalitní seno. Tvorba mléka u matky od 4. týdne pomalu klesá. Nyní je důležité nechat mláďta každý den proběhnout, aby správně sílila jejich srdce, plíce a svaly. Je velmi zábavné je pozorovat, jak divoce běhají okolo, vyskakují do výšky a není pro ně problém vyskočit na pohovku. Občas mezi tím mláďata přilákejte na nějaký pamlsek a hlaďte je jemně po srsti. Mluvte na ně klidným a tichým hlasem. Zvyknou si tak na člověka a budou tak velmi důvěřiví.

Od 6. týdnů
Od 6. týdnů se žaludek a střeva plně přizpůsobí tuhé potravě, přesto občas sají mléko od matky. V 7. až 8. týdnu jsou mláďata dost velká k odběru, záleží ovšem na individuálním stupni vývoje. Mohou již zcela samostatně přijímat potravu.
POZNÁMKA: Pokud si chcete mláďta nechat, můžete je - pokud je matka ještě kojí - nechat v jedné kleci. potom, ale musíte oddělit samečky od matky a sourozenců, Samičky mohou žít společně s matkou, dokud znovu nezabřezne.